Dodane przez w Kwi 20, 2014 w Blog | 0 komentarzy

Jakie konsekwencje pociąga za sobą niespłacony kredyt?

Jakie konsekwencje pociąga za sobą niespłacony kredyt?

Kredyty bierzemy na niemal wszystko. Wiele osób zaciąga zobowiązania wobec banku, ponieważ chce mieć własne mieszkanie, nowy samochód lub pragnie wybudować dom. Ogromne kwoty trafiają na konta, których właściciele nie zawsze są w stanie spłacić dług w terminie. W życiu wydarzają się nieprzewidziane sytuacje, które uniemożliwiają spłacenie zobowiązania. Może być to choroba wymagająca kosztownego leczenia, awaria potrzebnego nam samochodu, konieczność naprawy dachu lub powiększenie rodziny, które związane jest z kosztami utrzymania kolejnego dziecka. Pieniądze przeznaczamy na to, co jest dla nas ważniejsze, czyli na zdrowie czy jedzenie dla najbliższych. Może się okazać, że spłata kolejnej raty kredytu stanie się niemożliwa. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy tracimy prace lub zmuszeni jesteśmy szukać nowej i otrzymujemy gorzej płatną posadę. To wszystko komplikuje sytuację ze spłatą zadłużenia. Jeśli zalegamy z ratami, bank z pewnością upomni się o ich spłatę. Co dalej?

Jeśli zgłosimy się do banku w porę, możemy wynegocjować zmianę warunków spłaty zobowiązania. Zwykle jest to możliwe przez wydłużenie okresu spłaty kredytu. Idzie za tym obniżenie pojedynczej raty. Wielu osobom ułatwia to poradzenie sobie z długiem. Możliwe jest również scalenie kilku pożyczek i ustalenie jednej raty, której wysokość będzie odpowiadała kredytobiorcy. Takie sytuacje zdarzają się, gdy mamy kilka pożyczek i nie radzimy sobie z ich spłacaniem. Kolejnym sposobem na ułatwienie wyjścia z problemów jest zamiana przez bank naszego starego kredytu na nowy, którego warunki bardziej nam odpowiadają. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na negocjacje z bankiem i nie wprowadzimy zmian w naszym kredycie, pociąga to za sobą określone konsekwencje. Jakie?

Jeśli nie spłacamy kredytu, bank zacznie dostarczać nam ponaglenia. Może być to telefon od pracownika banku lub informacja na piśmie. Każde ponaglenie to opłata, jaką będziemy zmuszeni uiścić. Jeżeli nie zareagujemy na wezwania do zapłaty i kredyt nie zostanie spłacony, bank może wypowiedzieć nam umowę. Po upływie okresu wypowiedzenia bank wystawia bankowy tytuł egzekucyjny. Tutaj jesteśmy zmuszeni do oddania bankowi całej kwoty kredytu oraz naliczonych dotychczas odsetek. W momencie, gdy dług nie zostanie spłacony, bank występuje do sądu z wnioskiem o nadanie bankowemu tytułowy egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. Dłużnik otrzymuje informację, iż taka klauzula została nadana.

Jeśli nadano klauzulę wykonalności, swoją pracę rozpoczyna komornik. Może on zająć zarówno nasze wynagrodzenie, jak też mieszkanie czy samochód. Jego zadaniem jest uzyskanie od nas środków, które umożliwią spłacenie zadłużenia wobec banku. Osoby posiadające zajęcie komornicze nie mają szans na uzyskanie w innym banku pożyczki. Jeśli nasza sytuacja finansowa nie wygląda ciekawie, a bank zdążył wypowiedzieć nam umowę, możemy skorzystać z pożyczek dla zadłużonych, jakich udzielają instytucje pozabankowe. Jeśli zadłużenie jest niewielkie, możemy szybko uzyskać potrzebną kwotę dzięki chwilówkom. Tutaj nikt nie zwróci uwagi na fakt, że nasza historia kredytowa nie jest czysta jak łza. Nie musimy też przynosić żadnych zaświadczeń o dochodach. Uzyskane pieniądze mogą pomóc w spłacie pożyczki bankowej i pozwolą uniknąć wizyty komornika.

Innym sposobem na radzenie sobie z dłużnikami jest sprzedaż zadłużeń. Można usłyszeć o sytuacji, kiedy bank sprzedaje długi innej firmie. Wtedy ma ona prawo dopominać się od nas spłaty długu zaciągniętego w banku. Firmy tego typu rozpoczynają negocjacje od zaoferowania polubownego rozwiązania sprawy. Niekiedy darują nam część długu, a raty są tak niskie, że jesteśmy w stanie je spłacać bez większych wyrzeczeń. Nigdy jednak nie mamy pewności, że bank sprzeda zadłużenia i uzyskamy korzystniejsze warunki ich pokrycia. Zanim to nastąpi, w naszych drzwiach może pojawić się komornik. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem może okazać się pożyczka w instytucji pozabankowej. Pokryje ona zobowiązanie, a jej raty mogą okazać się niższe niż w przypadku kredytu bankowego.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *